
Dorman - OE SolutionsPower Steering Pump Pulley
Part #: DOR-300-313 $19.32
Login for personalized shopping
Description & Specs
Power Steering Pump Pulley
| Name | Specs |
|---|---|
| Belt Type | Serpentine |
| Bore Diameter | 16 mm |
| Color | Black |
| Finish | Painted |
| Groove Quantity | M6 -1.0 |
| Item Grade | Regular |
| Material | Composite |
| Mount Type | Press-fit |
| Outside Diameter | 5.47 in |
| Package Contents | 1 Power Steering Pump Pulley |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Pulley Bore | 16 mm |
| Shaft Diameter | 16 mm |
| Width | 5.47 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2001 - 2003 | Chrysler Voyager | FWD |
| 2001 - 2007 | Chrysler Town & Country | FWD, AWD |
| 2005 - 2008 | Chrysler Pacifica | FWD, AWD |
| 2001 - 2007 | Dodge Grand Caravan | FWD, AWD |
| 2000 - 2003 | Dodge Durango | RWD, 4WD |
| 2000 - 2003 | Dodge Dakota | RWD, 4WD |
| 2001 - 2007 | Dodge Caravan | FWD |