
Dorman - OE SolutionsPower Steering Cooler
Part #: DOR-918-319 $54.25
Login for personalized shopping
Description & Specs
Power Steering Cooler
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Fitting Type | Barb |
| Height | 3.5 in |
| Length | 22 in |
| Material | Aluminum |
| Overall Width | 2 in |
| Package Contents | 1 Power Steering Cooler |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 1.5 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2019 | Ford Transit-350 HD | RWD |
| 2015 - 2019 | Ford Transit-350 | RWD |
| 2015 - 2019 | Ford Transit-250 | RWD |
| 2015 - 2019 | Ford Transit-150 | RWD |
| 2017 - 2018 | Ford Transit Connect | FWD |
| 1996 - 1999 | Ford Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2005 - 2017 | Ford E-450 Super Duty | 4 X 2 |
| 2000 - 2001 | Ford E-450 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2005 - 2019 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 1996 - 2002 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1996 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |
| 2003 - 2005 | Ford E-350 Club Wagon | RWD |
| 1996 - 2002 | Ford E-250 Econoline | RWD |
| 2003 - 2014 | Ford E-250 | RWD |
| 1996 - 2002 | Ford E-150 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1996 - 2002 | Ford E-150 Econoline | RWD |
| 2003 - 2005 | Ford E-150 Club Wagon | RWD |
| 2003 - 2014 | Ford E-150 | RWD |