
Dorman - OE SolutionsPower Steering Cooler
Part #: DOR-918-302 $148.92
Login for personalized shopping
Description & Specs
Power Steering Cooler
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Metallic Gray |
| Fitting Type | Barb |
| Height | 2.342 in |
| Length | 22.480 in |
| Material | Steel |
| Overall Width | 2.677 in |
| Package Contents | 1 Power Steering Cooler; 2 Hoses; Hardline; Clamps |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2019 | Chevrolet Express 4500 | 4 X 2 |
| 2003 - 2020 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 2003 - 2020 | Chevrolet Express 2500 | AWD, RWD |
| 2010 - 2018 | GMC Savana 4500 | 4 X 2 |
| 2003 - 2020 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 2003 - 2020 | GMC Savana 2500 | AWD, RWD |