
Dorman - OE SolutionsPower Steering Cooler
Part #: DOR-918-300 $299.33
Login for personalized shopping
Description & Specs
Power Steering Cooler
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Height | 3.1 in |
| Length | 37 in |
| Material | Aluminum |
| Overall Width | 7.41 in |
| Package Contents | Power Steering Cooler |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2007 | Buick Rainier | AWD, RWD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Trailblazer EXT | RWD, 4WD |
| 2002 - 2009 | Chevrolet Trailblazer | AWD, RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet SSR | RWD |
| 2004 - 2005 | GMC Envoy XUV | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | GMC Envoy XL | RWD, 4WD |
| 2002 - 2009 | GMC Envoy | RWD, 4WD |
| 2005 - 2008 | Isuzu Ascender | RWD, 4WD |
| 2002 - 2004 | Oldsmobile Bravada | AWD, RWD |
| 2005 - 2009 | Saab 9-7x | AWD |