
Transtar Original Equipment PartsBearing
Part #: D84204A $30.91
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Bearing; Repair Kit, Final Drive Planet; 16 Steel Washers
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.5 |
| Dimension Length | 1.4 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 1.4 |
| Finish | Modified #2 Bright |
| GTIN | 00036666127119 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 0.5536 |
| Inside Dia (m) | 14.061 |
| Inside Diameter | 14.061mm |
| Inside Diameter (in) | 0.5536in |
| Length (In) | 1.4in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 757 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | A |
| Outside Dia (i) | 0.984 |
| Outside Dia (m) | 25 |
| Outside Diameter (IN) | 0.984in |
| Outside Diameter (mm) | 25mm |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 40 |
| Quantity Of Eaches | 30280 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 4 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 30280 |
| Return Code | Y |
| Thickness (i) | 0.026 |
| Thickness (in) | 0.026in |
| Thickness (m) | 0.66 |
| Type | Pinion Gear Thrust Washer |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 1514.05 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 1.4in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| THM440/4T60/ME9 | 1984 - 1993 |
| M86 | 2000 - 2003 |
| THM125C | 1982 - 1996 |
| 4T65-E | 2006 - 2009 |
| 5T45MI | 2004 - 2011 |
| 4T45-E | 2000 - 2011 |
| 4T40-E | 1995 - 2005 |
| 6T70 | 2007 - 2011 |
| F40 | 2006 - 2007 |
| 6T40 | 2008 - 2011 |
| F35 | 2008 - 2010 |
| 4T45-E Hybrid | 2008 - 2010 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1982 - 1989 | Buick Skylark | FWD |
| 1982 - 1987 | Buick Skyhawk | FWD |
| 1986 - 1990 | Buick Riviera | FWD |
| 1988 - 1992 | Buick Regal | FWD |
| 1988 - 1990 | Buick Reatta | FWD |
| 1986 - 1991 | Buick LeSabre | FWD |
| 1985 - 1990 | Buick Electra | FWD |
| 1982 - 1996 | Buick Century | FWD |
| 1986 - 1990 | Cadillac Seville | FWD |
| 1985 - 1990 | Cadillac Fleetwood | FWD |
| 1986 - 1990 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 1985 - 1990 | Cadillac DeVille | FWD |
| 1985 - 1990 | Cadillac Commercial Chassis | FWD |
| 1982 - 1985 | Cadillac Cimarron | FWD |
| 1987 - 1992 | Cadillac Allante | FWD |
| 1997 - 2011 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 1990 - 1992 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 2006 - 2011 | Chevrolet HHR | FWD |
| 1987 - 1987 | Chevrolet Corsica | FWD |
| 2005 - 2010 | Chevrolet Cobalt | FWD |
| 2004 - 2005 | Chevrolet Classic | FWD |
| 1984 - 1984 | Chevrolet Citation II | FWD |
| 1982 - 1983 | Chevrolet Citation | FWD |
| 1982 - 1990 | Chevrolet Celebrity | FWD |
| 1982 - 2005 | Chevrolet Cavalier | FWD |
| 1987 - 1987 | Chevrolet Beretta | FWD |
| 1986 - 1990 | Oldsmobile Toronado | FWD |
| 1982 - 1984 | Oldsmobile Omega | FWD |
| 1985 - 1987 | Oldsmobile Firenza | FWD |
| 1986 - 1991 | Oldsmobile Delta 88 | FWD |
| 1988 - 1992 | Oldsmobile Cutlass Supreme | FWD |
| 1989 - 1993 | Oldsmobile Cutlass Cruiser | FWD |
| 1982 - 1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera | FWD |
| 1989 - 1989 | Oldsmobile Cutlass Calais | FWD |
| 1997 - 1997 | Oldsmobile Cutlass | FWD |
| 2000 - 2004 | Oldsmobile Alero | FWD |
| 1985 - 1990 | Oldsmobile 98 | FWD |
| 1995 - 2005 | Pontiac Sunfire | FWD |
| 1986 - 1987 | Pontiac Sunbird | FWD |
| 1982 - 1984 | Pontiac Phoenix | FWD |
| 1984 - 1985 | Pontiac J2000 Sunbird | FWD |
| 1982 - 1983 | Pontiac J2000 | FWD |
| 1988 - 1992 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 1989 - 2005 | Pontiac Grand Am | FWD |
| 2005 - 2010 | Pontiac G6 | FWD |
| 2007 - 2009 | Pontiac G5 | FWD |
| 1986 - 1988 | Pontiac Fiero | RWD |
| 1987 - 1991 | Pontiac Bonneville | FWD |
| 1982 - 1991 | Pontiac 6000 | FWD, AWD |
| 2008 - 2010 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2007 - 2009 | Saturn Aura | FWD |