
ACDelco200/200-4R Rear Planet to Sprag Race, OE # 8648389
Part #: D54242AA $75.56
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
200/200-4R Rear Planet to Sprag Race, OE # 8648389; Also Thrust Bearing 4T60/65E Between 1-2 Roller Housing and Race 91-UP
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.3 |
| Dimension Length | 3.8 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 3.9 |
| Grade Type | REGULAR |
| GTIN | 00036666134803 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Length (In) | 3.8in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 979 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | W |
| Outside Dia (i) | 3.23 |
| Outside Dia (m) | 82.05 |
| Outside Diameter | 3.23in |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 9790 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 9790 |
| Return Code | Y |
| Sealed | NO |
| Shaft Dia (i) | 2.325 |
| Shaft Dia (m) | 59.05 |
| Shaft Diameter (in) | 2.325in |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 587.47 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (i) | 0.169 |
| Width (in) | 0.169in |
| Width (m) | 4.30 |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| THM200-4R | 1981 - 1990 |
| 4T60-E | 1991 - 1999 |
| 4T80-E | 1993 - 2011 |
| THM325-4L/M57 | 1985 - 1985 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1982 - 1985 | Avanti II | RWD |
| 1994 - 1998 | Buick Skylark | FWD |
| 1985 - 1996 | Buick Riviera | FWD |
| 1982 - 1997 | Buick Regal | FWD, RWD |
| 1991 - 1991 | Buick Reatta | FWD |
| 1991 - 1996 | Buick Park Avenue | FWD |
| 2006 - 2011 | Buick Lucerne | FWD |
| 1981 - 1997 | Buick LeSabre | FWD, RWD |
| 1981 - 1983 | Buick Estate Wagon | RWD |
| 1981 - 1989 | Buick Electra | RWD |
| 1994 - 1999 | Buick Century | FWD |
| 1991 - 2004 | Cadillac Seville | FWD |
| 1981 - 1992 | Cadillac Fleetwood | FWD, RWD |
| 1991 - 2002 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 2006 - 2011 | Cadillac DTS | FWD |
| 1981 - 2005 | Cadillac DeVille | FWD, RWD |
| 1985 - 1993 | Cadillac Commercial Chassis | FWD |
| 1987 - 1990 | Cadillac Brougham | RWD |
| 1993 - 1993 | Cadillac Allante | FWD |
| 1993 - 1993 | Cadillac 60 Special | FWD |
| 1997 - 1998 | Chevrolet Venture | FWD |
| 1982 - 1999 | Chevrolet Monte Carlo | FWD, RWD |
| 1982 - 1983 | Chevrolet Malibu | RWD |
| 1992 - 1996 | Chevrolet Lumina APV | FWD |
| 1991 - 1999 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 1981 - 1985 | Chevrolet Impala | RWD |
| 1982 - 1987 | Chevrolet El Camino | RWD |
| 1994 - 1996 | Chevrolet Corsica | FWD |
| 1981 - 1990 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 1994 - 1996 | Chevrolet Beretta | FWD |
| 1999 - 1999 | Daewoo Nubira | FWD |
| 1999 - 1999 | Daewoo Lanos | FWD |
| 1984 - 1987 | GMC Caballero | RWD |
| 1982 - 1992 | Oldsmobile Toronado | FWD |
| 1992 - 1998 | Oldsmobile Silhouette | FWD |
| 1997 - 1997 | Oldsmobile Regency | FWD |
| 1996 - 1997 | Oldsmobile LSS | FWD |
| 1981 - 1985 | Oldsmobile Delta 88 | RWD |
| 1982 - 1997 | Oldsmobile Cutlass Supreme | FWD, RWD |
| 1985 - 1987 | Oldsmobile Cutlass Salon | RWD |
| 1982 - 1994 | Oldsmobile Cutlass Cruiser | FWD, RWD |
| 1994 - 1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera | FWD |
| 1982 - 1984 | Oldsmobile Cutlass Calais | RWD |
| 1997 - 1998 | Oldsmobile Cutlass | FWD |
| 1981 - 1990 | Oldsmobile Custom Cruiser | RWD |
| 1995 - 2003 | Oldsmobile Aurora | FWD |
| 1994 - 1998 | Oldsmobile Achieva | FWD |
| 1981 - 1996 | Oldsmobile 98 | FWD, RWD |
| 1992 - 1997 | Oldsmobile 88 | FWD |
| 1992 - 1998 | Pontiac Trans Sport | FWD |
| 1987 - 1989 | Pontiac Safari | RWD |
| 1983 - 1986 | Pontiac Parisienne | RWD |
| 1983 - 1999 | Pontiac Grand Prix | FWD, RWD |
| 1993 - 1998 | Pontiac Grand Am | FWD |
| 1989 - 1989 | Pontiac Firebird | RWD |
| 1981 - 1981 | Pontiac Catalina | RWD |
| 1981 - 2005 | Pontiac Bonneville | FWD, RWD |