
Transtar Original Equipment Parts3-5, Reverse & 2-6 Clutch Hub Thrust Bearing
Part #: D104244A $23.45
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some GM Genuine Parts may have formerly appeared as ACDelco GM Original Equipment (OE)
- GM Genuine Parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
3-5, Reverse & 2-6 Clutch Hub Thrust Bearing
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.4 |
| Dimension Length | 3.4 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 3.4 |
| GTIN | 00808709652496 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Inside Diameter | 2.05in |
| Length | 3.4in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 250 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| Outside Diameter | 72.01mm |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 2500 |
| Quantity Per UOM | 2500 |
| Spherical End Or Flat | Flat |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 0.09 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width | 3.4in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 6L80 | 2006 - 2020 |
| 6L45 | 2010 - 2017 |
| 6L50 | 2008 - 2020 |
| 6L90 | 2009 - 2020 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2009 | Cadillac XLR | RWD |
| 2008 - 2011 | Cadillac STS | AWD |
| 2014 - 2015 | Cadillac Escalade ESV | AWD, RWD, 4WD |
| 2014 - 2015 | Cadillac Escalade | AWD, RWD, 4WD |
| 2008 - 2015 | Cadillac CTS | AWD, RWD |
| 2013 - 2015 | Cadillac ATS | AWD, RWD |
| 2014 - 2020 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2016 - 2019 | Chevrolet Suburban 3500 HD | 4WD |
| 2014 - 2014 | Chevrolet Suburban 1500 | RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | Chevrolet Suburban | RWD, 4WD |
| 2014 - 2017 | Chevrolet SS | RWD |
| 2014 - 2020 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2014 - 2020 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2019 - 2019 | Chevrolet Silverado 1500 LD | RWD, 4WD |
| 2014 - 2020 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2010 - 2017 | Chevrolet Express 4500 | 4 X 2 |
| 2010 - 2020 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 2010 - 2020 | Chevrolet Express 2500 | RWD |
| 2014 - 2014 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2015 - 2020 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2011 - 2017 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 2010 - 2015 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2014 - 2014 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2014 - 2020 | GMC Yukon | AWD, RWD, 4WD |
| 2014 - 2020 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2014 - 2020 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2019 - 2019 | GMC Sierra 1500 Limited | RWD, 4WD |
| 2014 - 2020 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |
| 2010 - 2017 | GMC Savana 4500 | 4 X 2 |
| 2010 - 2020 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 2010 - 2020 | GMC Savana 2500 | RWD |
| 2015 - 2020 | GMC Canyon | RWD, 4WD |
| 2008 - 2009 | Pontiac G8 | RWD |