
ACDelcoBearing
Part #: ACD24247893 $27.19
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Bearing
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Bearing Inside Dia (i) | 4.28 |
| Bearing Inside Dia (m) | 108.75 |
| Bearing Outside Dia | 4.76 |
| Bearing Outside Diameter | 4.76in |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.3 |
| Dimension Length | 5.8 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 5.8 |
| GTIN | 00707773802052 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Length (In) | 5.35in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 431 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 4310 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 2 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 4310 |
| Races Included | YES |
| Return Code | Y |
| Type | Carrier |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 603.57 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 4.3in |