
GM Genuine PartsThrust Bearing
Part #: 104223 $21.55
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some GM Genuine Parts may have formerly appeared as ACDelco GM Original Equipment (OE)
- GM Genuine Parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
Thrust Bearing; 4-5-6 Clutch Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.5 |
| Dimension Length | 48 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 45 |
| GTIN | 00707773282441 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 1.09 |
| Inside Dia (m) | 27.76 |
| Inside Diameter | 27.76mm |
| Length | 3in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 955 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Outside Dia (i) | 2.47 |
| Outside Dia (m) | 62.71 |
| Outside Diameter | 2.47in |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 9550 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 9550 |
| Return Code | Y |
| Thickness (i) | 0.29 |
| Thickness (in) | 0.29in |
| Thickness (m) | 7.32 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 573.07 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width | 3in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 6L80 | 2006 - 2020 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2009 | Cadillac XLR | RWD |
| 2006 - 2009 | Cadillac STS | RWD |
| 2007 - 2013 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2007 - 2015 | Cadillac Escalade ESV | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2015 | Cadillac Escalade | AWD, RWD, 4WD |
| 2009 - 2020 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2009 - 2014 | Chevrolet Suburban 1500 | RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | Chevrolet Suburban | RWD, 4WD |
| 2014 - 2017 | Chevrolet SS | RWD |
| 2009 - 2020 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2006 - 2014 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2011 - 2017 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 2010 - 2015 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2009 - 2013 | Chevrolet Avalanche | RWD, 4WD |
| 2007 - 2014 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2007 - 2020 | GMC Yukon | AWD, RWD, 4WD |
| 2019 - 2019 | GMC Sierra 1500 Limited | RWD, 4WD |
| 2007 - 2019 | GMC Sierra 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2008 - 2009 | Hummer H2 | 4WD |
| 2008 - 2009 | Pontiac G8 | RWD |