
HaydenOil Cooler, Engine
Part #: OC-459 $138.30
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Size: 3/4 in. x 7-1/2 in. x 12-1/2 in.
- Light duty applications
- All except Chevrolet V8 applications
- Lightweight construction with high-efficiency turbulators
Oil Cooler, Engine; Ultra-Cool, Two Pass, 1/2" Push-On Fitting, 3/4" x 7-1/2" x 12-1/2", All except Chevy V8, Light Duty
| Name | Specs |
|---|---|
| Connector Type | 1/2"/Hose Barb |
| Height | 190.5mm/7.500in |
| Length | 12.5in/317.5mm |
| Material | Aluminum |
| Notes 1 | 20mm mount may require PH3950 or equivalent |
| Oe Replacement | No |
| Performance Rated | Yes |
| Type | Ultra-Cool |