
HaydenOil Cooler, Universal
Part #: OC-1292 $569.44
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Protect your investment with a Hayden transmission oil cooler and save on expensive repairs. Hayden Automotive engineers, manufactures and supplies a wide range of products designed for every type of situation to keep your car, truck or performance vehicle running cool. Whether you need cooling in a small compact space or motor-homes, we have you covered. Hayden oil coolers remove destructive heat generated in the transmission, engine and power steering systems to increase component life.
Oil Cooler, Universal; One Pass, Heavy Duty, 1" FPT Fitting, 18-3/4" x 24" x 1-1/2"
| Name | Specs |
|---|---|
| Bracket Included | Not Included |
| Color | Black |
| Connector Type | FPT |
| Contains Spring | No |
| Core Tube Dia. (in) | N/Ain |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Height | 24in/609.6mm |
| Length | 24in/609.6mm |
| Material | Copper Tube; Aluminum Fins |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Oe Replacement | No |
| Overall Depth | 24in |
| Overall Height | 25in/635mm |
| Overall Width | 1.5in |
| Package UOM | Each |
| Performance Rated | Yes |
| Quantity Per UOM | 1 |
| Row Quantity | 12 |
| Style | One-Pass |
| Type | Heavy Duty |
| Weight | 21.00 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width | 1.5in |
| With Electric Fan | No |