
HaydenOil Cooler, Engine
Part #: OC-1230 $22.22
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Protect your investment with a Hayden transmission oil cooler and save on expensive repairs. Hayden Automotive engineers, manufactures and supplies a wide range of products designed for every type of situation to keep your car, truck or performance vehicle running cool. Whether you need cooling in a small compact space or motor-homes, we have you covered. Hayden oil coolers remove destructive heat generated in the transmission, engine and power steering systems to increase component life.
Oil Cooler, Engine; One Pass, Heavy Duty, 1/2" FPT Fitting, 4-1/2" X 15" X 1-1/2"
| Name | Specs |
|---|---|
| Bracket Included | Not Included |
| Burst Pressure | 150 |
| Color | Aluminum |
| Connector Gender | Male |
| Connector Type | 1/2"/Hose Barb |
| Contains Spring | No |
| Core Tube Dia. (in) | 0.500in |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Height | 7.500in |
| Length | 12.5in |
| Material | Aluminum |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Oe Replacement | No |
| Overall Depth | 12.5in |
| Overall Height | 7.500in |
| Overall Width | 0.75in |
| Performance Rated | Yes |
| Row Quantity | 6 |
| Style | Tube & Fin |
| Type | Ultra-Cool |
| Width | 0.75in |
| With Electric Fan | No |