
HaydenOil Cooler, Engine
Part #: OC-1040 $304.16
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Universal Cooler, NOT a direct OE replacement. User to determine fitment prior to installation
- Heavy duty applications
- All except Chevrolet V8 applications
Oil Cooler, Engine; Swirl-Cool, Heavy Duty, 1/2" FPT Fitting, 1-1/2" x 6-1/2" x 18", All except Chevy V8
| Name | Specs |
|---|---|
| Connector Type | 1/2"/FPT |
| Height | 152.4mm/6.000in |
| Length | 14in/355.6mm |
| Material | Aluminum |
| Notes 1 | 20mm mount may require PH3950 or equivalent |
| Oe Replacement | No |
| Performance Rated | Yes |
| Type | Swirl-Cool |