
HaydenCooler By-Pass Kit
Part #: OC-163 $60.45
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Protect your investment with a Hayden transmission oil cooler and save on expensive repairs. Hayden Automotive engineers, manufactures and supplies a wide range of products designed for every type of situation to keep your car, truck or performance vehicle running cool. Whether you need cooling in a small compact space or motor-homes, we have you covered. Hayden oil coolers remove destructive heat generated in the transmission, engine and power steering systems to increase component life.
Cooler By-Pass Kit; Includes Fittings and Clamps
| Name | Specs |
|---|---|
| Country of Origin (Primary) | US |
| Height | 3.31in |
| Length | 2.5in |
| Notes 1 | 160° - 180° F operating range |
| Oe Replacement | Yes |
| Performance Rated | Yes |
| Style | Fitting Kit |
| Type | Universal |
| Width | 1.62in |