
Transtar Original Equipment PartsSteel
Part #: D154127AA $10.43
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some GM Genuine Parts may have formerly appeared as ACDelco GM Original Equipment (OE)
- GM Genuine Parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
Steel
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 34 |
| Dimension Length | 13.5 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 45 |
| Friction Plate | NO |
| Grade Type | REGULAR |
| GTIN | 00808709377368 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 4.854 |
| Inside Dia (m) | 123.300 |
| Inside Diameter | 4.854in |
| Length (In) | 13.5in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 500 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Outside Dia (i) | 6.451 |
| Outside Dia (m) | 163.850 |
| Outside Diameter | 6.451in |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 2 |
| Plate Thickness | 0.087in |
| Plate Thickness (i) | 0.087 |
| Plate Thickness (m) | 2.200 |
| Quantity Of Eaches | 1000 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 4 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 1000 |
| Return Code | Y |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 0.24 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 10in |