
ACDelcoPressure Plate
Part #: D84144E $35.45
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Pressure Plate; 2nd Clutch, .227"
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | CA |
| Dimension Height | 0.4 |
| Dimension Length | 8.3 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 8.3 |
| Face Width | 0.806in |
| Face Width (i) | 0.806 |
| Face Width (m) | 20.475 |
| GTIN | 00036666874846 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 3.878 |
| Inside Dia (m) | 98.500 |
| Inside Diameter | 98.500mm |
| Length (In) | 8.3in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 200 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | W |
| Outside Dia (i) | 5.634 |
| Outside Dia (m) | 143.100 |
| Outside Diameter | 143.100mm |
| Outside Tooth Qty | 34 |
| Outside Tooth Quantity | 34 |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 2000 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 2000 |
| Return Code | Y |
| Thickness | 5.685mm |
| Thickness (i) | 0.224 |
| Thickness (m) | 5.685 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 600 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 8.3in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 4T65-AWD | 2003 - 2006 |
| 4T65-E-HD/MN7 | 1997 - 2008 |
| 4T65-E | 1997 - 2011 |
| 4T65-E-HD | 2004 - 2009 |
| 4T65-EV | 1999 - 2004 |
| 4T65-EV-GT | 1999 - 2005 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2007 | Buick Terraza | FWD, AWD |
| 1997 - 1999 | Buick Riviera | FWD |
| 2002 - 2007 | Buick Rendezvous | FWD, AWD |
| 1997 - 2004 | Buick Regal | FWD |
| 1997 - 2005 | Buick Park Avenue | FWD |
| 2006 - 2011 | Buick Lucerne | FWD |
| 1998 - 2005 | Buick LeSabre | FWD |
| 2005 - 2009 | Buick LaCrosse | FWD |
| 1997 - 2005 | Buick Century | FWD |
| 1999 - 2005 | Chevrolet Venture | FWD, AWD |
| 2005 - 2008 | Chevrolet Uplander | FWD, AWD |
| 1997 - 2007 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 2006 - 2008 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 1997 - 2001 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 2000 - 2011 | Chevrolet Impala | FWD |
| 1999 - 2004 | Oldsmobile Silhouette | FWD, AWD |
| 1997 - 1998 | Oldsmobile Regency | FWD |
| 1997 - 1999 | Oldsmobile LSS | FWD |
| 1998 - 2002 | Oldsmobile Intrigue | FWD |
| 2001 - 2003 | Oldsmobile Aurora | FWD |
| 1997 - 1999 | Oldsmobile 88 | FWD |
| 1999 - 2006 | Pontiac Montana | FWD, AWD |
| 1997 - 2008 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 2006 - 2009 | Pontiac G6 | FWD |
| 1997 - 2005 | Pontiac Bonneville | FWD |
| 2001 - 2005 | Pontiac Aztek | FWD, AWD |
| 2005 - 2007 | Saturn Relay | FWD, AWD |
| 2003 - 2006 | Volvo XC90 | FWD, AWD |
| 1999 - 2005 | Volvo S80 | FWD |