
ACDelcoPressure Plate
Part #: D74141AF $27.89
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some GM Genuine Parts may have formerly appeared as ACDelco GM Original Equipment (OE)
- GM Genuine Parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
Pressure Plate; 3-4, Backing, 0.168"
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.3 |
| Dimension Length | 6.6 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 6.6 |
| Face Width | 9.460mm |
| Face Width (i) | 0.372 |
| Face Width (m) | 9.460 |
| GTIN | 00021625395326 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 4.990 |
| Inside Dia (m) | 126.750 |
| Inside Diameter | 126.750mm |
| Length (In) | 6.6in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 333 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | W |
| Outside Dia (i) | 6.120 |
| Outside Dia (m) | 155.450 |
| Outside Diameter | 6.120in |
| Outside Tooth Qty | 15 |
| Outside Tooth Quantity | 15 |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 3330 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 3330 |
| Return Code | Y |
| Thickness | 4.180mm |
| Thickness (i) | 0.165 |
| Thickness (m) | 4.180 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 1465.72 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 6.6in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 4L70-E | 2008 - 2009 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2009 | Chevrolet Trailblazer | AWD, RWD |
| 2008 - 2009 | Saab 9-7x | AWD |