
ACDelcoPressure Plate
Part #: D34144B $32.94
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Pressure Plate; Intermediate Clutch, with Lip
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | CA |
| Dimension Height | 0.5 |
| Dimension Length | 7.4 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 7.4 |
| Face Width | 0.660in |
| Face Width (i) | 0.660 |
| Face Width (m) | 16.764 |
| GTIN | 00036666132687 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 5.010 |
| Inside Dia (m) | 127.254 |
| Inside Diameter | 127.254mm |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Iron |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 700 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Outside Dia (i) | 6.920 |
| Outside Dia (m) | 175.768 |
| Outside Diameter | 175.768mm |
| Outside Tooth Qty | 17 |
| Outside Tooth Quantity | 17 |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 1 |
| Quantity Of Eaches | 700 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 700 |
| Return Code | Y |
| Thickness | 9.347mm |
| Thickness (i) | 0.368 |
| Thickness (m) | 9.347 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 904.34 |
| Weight UOM | Pounds |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 4L80-E | 1991 - 1999 |
| THM-R2/MT1 | 1991 - 1991 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1994 - 1998 | AM General Hummer | 4WD |
| 1997 - 1998 | Aston Martin DB7 | RWD |
| 1993 - 1998 | Bentley Turbo R | RWD |
| 1993 - 1998 | Bentley Continental | RWD |
| 1993 - 1998 | Bentley Brooklands | RWD |
| 1996 - 1998 | Bentley Azure | RWD |
| 1991 - 1991 | Chevrolet V3500 | 4WD |
| 1991 - 1991 | Chevrolet V2500 Suburban | 4WD |
| 1991 - 1991 | Chevrolet V1500 Suburban | 4WD |
| 1995 - 1999 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 1991 - 1991 | Chevrolet R3500 | RWD |
| 1991 - 1991 | Chevrolet R2500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1991 | Chevrolet R1500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1998 | Chevrolet P30 | RWD |
| 1991 - 1999 | Chevrolet K3500 | 4WD |
| 1992 - 1999 | Chevrolet K2500 Suburban | 4WD |
| 1991 - 1999 | Chevrolet K2500 | 4WD |
| 1992 - 1999 | Chevrolet K1500 Suburban | 4WD |
| 1991 - 1998 | Chevrolet K1500 | 4WD |
| 1991 - 1996 | Chevrolet G30 | RWD |
| 1996 - 1998 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 1996 - 1999 | Chevrolet Express 2500 | RWD |
| 1991 - 1999 | Chevrolet C3500HD | 4 X 2 |
| 1991 - 1999 | Chevrolet C3500 | RWD |
| 1992 - 1999 | Chevrolet C2500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1999 | Chevrolet C2500 | RWD |
| 1992 - 1999 | Chevrolet C1500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1998 | Chevrolet C1500 | RWD |
| 1991 - 1994 | Chevrolet Blazer | 4WD |
| 1992 - 1998 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 1991 - 1991 | GMC V3500 | 4WD |
| 1991 - 1991 | GMC V2500 Suburban | 4WD |
| 1991 - 1991 | GMC V1500 Suburban | 4WD |
| 1996 - 1998 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 1996 - 1999 | GMC Savana 2500 | RWD |
| 1996 - 1996 | GMC Savana 1500 | RWD |
| 1991 - 1991 | GMC R3500 | RWD |
| 1991 - 1991 | GMC R2500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1991 | GMC R1500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1998 | GMC P3500 | RWD |
| 1991 - 1999 | GMC K3500 | 4WD |
| 1992 - 1999 | GMC K2500 Suburban | 4WD |
| 1991 - 1999 | GMC K2500 | 4WD |
| 1992 - 1999 | GMC K1500 Suburban | 4WD |
| 1991 - 1998 | GMC K1500 | 4WD |
| 1991 - 1991 | GMC Jimmy | 4WD |
| 1991 - 1996 | GMC G3500 | RWD |
| 1991 - 1991 | GMC G2500 | RWD |
| 1991 - 1991 | GMC G1500 | RWD |
| 1991 - 1999 | GMC C3500HD | 4 X 2 |
| 1991 - 1999 | GMC C3500 | RWD |
| 1992 - 1999 | GMC C2500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1999 | GMC C2500 | RWD |
| 1992 - 1999 | GMC C1500 Suburban | RWD |
| 1991 - 1998 | GMC C1500 | RWD |
| 1992 - 1996 | Isuzu NPR | 4 X 2 |
| 1993 - 1996 | Jaguar XJS | RWD |
| 1994 - 1996 | Jaguar XJ12 | RWD |