
ACDelcoPressure PLate
Part #: D154146 $18.11
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some GM Genuine Parts may have formerly appeared as ACDelco GM Original Equipment (OE)
- GM Genuine Parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
Pressure PLate; 2-3-4-6-8
| Name | Specs |
|---|---|
| Country of Origin (Primary) | US |
| Face Width | 17.125mm |
| Inside Diameter | 140.800mm |
| Length (In) | 12in |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 7.093in |
| Outside Tooth Quantity | 42 |
| Thickness | 0.335in |
| Width (in) | 8in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 8L90 | 2015 - 2026 |
| 8L45 | 2016 - 2025 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2017 | Cadillac Escalade ESV | RWD, 4WD |
| 2015 - 2017 | Cadillac Escalade | RWD, 4WD |
| 2016 - 2019 | Cadillac CTS | AWD, RWD |
| 2016 - 2018 | Cadillac CT6 | AWD, RWD |
| 2020 - 2025 | Cadillac CT4 | AWD, RWD |
| 2016 - 2019 | Cadillac ATS | AWD, RWD |
| 2022 - 2022 | Chevrolet Silverado 1500 LTD | RWD, 4WD |
| 2015 - 2023 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2025 - 2026 | Chevrolet LCF 3500HG | 4 X 2 |
| 2024 - 2024 | Chevrolet Express 4500 | 4 X 2 |
| 2017 - 2023 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 2017 - 2023 | Chevrolet Express 2500 | RWD |
| 2015 - 2019 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2017 - 2022 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2016 - 2023 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2015 - 2017 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2015 - 2017 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 2022 - 2022 | GMC Sierra 1500 Limited | RWD, 4WD |
| 2015 - 2023 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |
| 2024 - 2024 | GMC Savana 4500 | 4 X 2 |
| 2017 - 2023 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 2017 - 2023 | GMC Savana 2500 | RWD |
| 2017 - 2022 | GMC Canyon | RWD, 4WD |