
ACDelcoPressure Plate
Part #: D104154 $39.39
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Pressure Plate; Low-Reverse, .312"
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | CA |
| Dimension Height | 0.4 |
| Dimension Length | 48 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 45 |
| Face Width | 10.275mm |
| Face Width (i) | 0.405 |
| Face Width (m) | 10.275 |
| GTIN | 00707773488171 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 6.220 |
| Inside Dia (m) | 158.000 |
| Inside Diameter | 6.220in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 167 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Outside Dia (i) | 7.303 |
| Outside Dia (m) | 185.500 |
| Outside Diameter | 7.303in |
| Outside Tooth Qty | 24 |
| Outside Tooth Quantity | 24 |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 1670 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 1670 |
| Return Code | Y |
| Thickness | 0.315in |
| Thickness (i) | 0.315 |
| Thickness (m) | 8.000 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 1119.65 |
| Weight UOM | Pounds |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 6L45 | 2012 - 2017 |
| 6L50 | 2007 - 2020 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2011 | Cadillac STS | AWD, RWD |
| 2007 - 2009 | Cadillac SRX | AWD, RWD |
| 2008 - 2015 | Cadillac CTS | AWD, RWD |
| 2013 - 2015 | Cadillac ATS | AWD, RWD |
| 2015 - 2020 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2012 - 2017 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 2010 - 2015 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2015 - 2020 | GMC Canyon | RWD, 4WD |