
GatesAutomatic Continuously Variable Transmission (CVT) Belt
Part #: GAT-26R5407 $111.99
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Improved durability, crack- and wear-resistant means a longer-lasting, higher-performance power transmission belt for the most demanding applications
- Greater heat resistance and recovery, even under severe duty cycles
- Optimized, patented Ethylene Elastomeric (EE) compound maximizes axial stiffness enabling belts to run at higher continuous torques or loads
- Tested under extreme conditions in controlled environments as well as on race vehicles
Automatic Continuously Variable Transmission (CVT) Belt; G-Force RedLine CVT Belts
| Name | Specs |
|---|---|
| Angle | 26 |
| Belt Material | EPDM |
| Bottom Material | Yes |
| Color | Black |
| Construction | Double Notched |
| Cord Material | Aramid |
| Cross Section Designation | RVS-R |
| Grade Type | OE Improved |
| Notched | Yes |
| Outside Circumference | 55.25in/1403mm |
| Pitch Length | 1373mm |
| Pitch Width | 1.181in |
| Thickness | 13.6mm |
| Top Width | 1.25in |
| Type | Power Sport Specialty High Performance CVT Belt |