
Dorman - AutogradeWheel Lug Stud
Part #: DOR-610-644 $50.52
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Lug Stud
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Grade | 10.9 |
| Color | Silver |
| Finish | Clear |
| Grade Type | Regular |
| Head Diameter | 16 mm |
| Knurl Diameter (In) | 15.6 mm |
| Length | 56.8 mm |
| Material | Steel |
| Package Contents | 10 Studs |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging Type | Box |
| Quick-Start Nose | Yes |
| SAE or Metric | Metric |
| Shoulder Diameter | 12 mm |
| Shoulder Length (In) | 10.8 mm |
| Shoulder Shape | Round |
| Shoulder Thickness | 12 mm |
| Splined | No |
| Style | Serrated Stud |
| Thread Diameter | M12 |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Thread Length (In) | 31 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M12-1.50 |
| Thread Type | Fine |
| Under Head Length | 52.6 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2019 | Chevrolet Volt | FWD |
| 2018 - 2026 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD, 4WD |
| 2016 - 2019 | Chevrolet Cruze | FWD |
| 2017 - 2023 | Chevrolet Bolt EV | FWD |
| 2022 - 2023 | Chevrolet Bolt EUV | FWD |
| 2018 - 2026 | GMC Terrain | FWD, 4WD |