
Dorman - AutogradeWheel Lug Stud
Part #: DOR-610-345 $25.23
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Lug Stud
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Silver |
| Head Diameter | 0.735 in |
| Knurl Diameter (In) | 0.566 In |
| Material | Steel |
| Package Contents | 10 Studs |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging Type | Box |
| Quick-Start Nose | Yes |
| SAE or Metric | SAE |
| Shoulder Diameter | 0.542 in |
| Shoulder Length (In) | 0.59 in |
| Style | Serrated Stud |
| Thread Diameter | 1/2 in |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Thread Length (In) | 1.19 in |
| Thread Size | 1/2-20 |
| Threads Per Inch | 20 |
| Under Head Length | 1.875 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1994 - 1999 | Dodge Ram 1500 | RWD |
| 1974 - 1976 | Ford Torino | RWD |
| 1975 - 1986 | Ford Thunderbird | RWD |
| 1983 - 2011 | Ford Ranger | RWD |
| 1974 - 1976 | Ford Ranchero | RWD |
| 1974 - 1980 | Ford Pinto | RWD |
| 1974 - 1978 | Ford Mustang II | RWD |
| 1979 - 1993 | Ford Mustang | RWD |
| 1975 - 1977 | Ford Maverick | RWD |
| 1976 - 1986 | Ford LTD | RWD |
| 1975 - 1982 | Ford Granada | RWD |
| 1974 - 1976 | Ford Gran Torino | RWD |
| 1978 - 1983 | Ford Fairmont | RWD |
| 2001 - 2005 | Ford Explorer Sport Trac | RWD |
| 2001 - 2003 | Ford Explorer Sport | RWD |
| 1991 - 2001 | Ford Explorer | RWD |
| 1982 - 1983 | Ford EXP | FWD |
| 1981 - 1983 | Ford Escort | FWD |
| 1986 - 1990 | Ford Bronco II | RWD |
| 1986 - 1997 | Ford Aerostar | RWD |
| 1977 - 1980 | Lincoln Versailles | RWD |
| 1977 - 1979 | Lincoln Mark V | RWD |
| 1975 - 1976 | Lincoln Mark IV | RWD |
| 1975 - 1979 | Lincoln Continental | RWD |
| 1992 - 1994 | Mazda Navajo | RWD |
| 1994 - 2004 | Mazda B4000 | RWD |
| 1994 - 2007 | Mazda B3000 | RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | Mazda B2500 | RWD |
| 1994 - 2009 | Mazda B2300 | RWD |
| 1978 - 1983 | Mercury Zephyr | RWD |
| 1997 - 2001 | Mercury Mountaineer | RWD |
| 1974 - 1976 | Mercury Montego | RWD |
| 1975 - 1980 | Mercury Monarch | RWD |
| 1975 - 1986 | Mercury Marquis | RWD |
| 1981 - 1983 | Mercury Lynx | FWD |
| 1982 - 1983 | Mercury LN7 | FWD |
| 1976 - 1977 | Mercury Grand Marquis | RWD |
| 1974 - 1986 | Mercury Cougar | RWD |
| 1975 - 1977 | Mercury Comet | RWD |
| 1979 - 1986 | Mercury Capri | RWD |
| 1975 - 1980 | Mercury Bobcat | RWD |