
Dorman - AutogradeWheel Lug Stud
Part #: DOR-610-340 $20.92
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Lug Stud
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Silver |
| Head Diameter | 19.3 mm |
| Knurl Diameter (In) | 12.929 mm |
| Material | Steel |
| Package Contents | 10 Studs |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging Type | Box |
| Quick-Start Nose | No |
| SAE or Metric | Metric |
| Shoulder Diameter | 11.989 mm |
| Shoulder Length (In) | 12.7 mm |
| Style | Serrated Stud |
| Thread Diameter | M12 |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Thread Length (In) | 35.306 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M12-1.50 |
| Under Head Length | 1.654 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2011 | Ford Transit Connect | FWD |
| 1989 - 1997 | Ford Probe | FWD |
| 2000 - 2011 | Ford Focus | FWD |
| 1991 - 2003 | Ford Escort | FWD |
| 1995 - 2000 | Ford Contour | FWD |
| 1997 - 2001 | Hyundai Tiburon | FWD |
| 1994 - 1998 | Hyundai Sonata | FWD |
| 1999 - 2000 | Hyundai Elantra | FWD |
| 1995 - 2006 | Hyundai Accent | FWD |
| 2005 - 2007 | Kia Spectra5 | FWD |
| 2004 - 2006 | Kia Spectra | FWD |
| 2004 - 2011 | Mazda RX-8 | RWD |
| 1993 - 1995 | Mazda RX-7 | RWD |
| 2002 - 2003 | Mazda Protege5 | FWD |
| 1990 - 2003 | Mazda Protege | FWD, 4WD |
| 1988 - 1997 | Mazda MX-6 | FWD |
| 2006 - 2015 | Mazda MX-5 Miata | RWD |
| 1992 - 1995 | Mazda MX-3 | FWD |
| 1989 - 2006 | Mazda MPV | FWD, RWD, 4WD |
| 1995 - 2002 | Mazda Millenia | FWD |
| 1990 - 2005 | Mazda Miata | RWD |
| 1988 - 1995 | Mazda 929 | RWD |
| 1988 - 2002 | Mazda 626 | FWD |
| 1990 - 1994 | Mazda 323 | FWD |
| 1991 - 1999 | Mercury Tracer | FWD |
| 1995 - 2000 | Mercury Mystique | FWD |
| 1999 - 2002 | Mercury Cougar | FWD |