
Dorman - AutogradeWheel Lug Stud
Part #: DOR-610-300 $39.65
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Lug Stud
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Silver |
| Head Diameter | 0.765 in |
| Knurl Diameter (In) | 0.623 in |
| Material | Steel |
| Package Contents | 10 Studs |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging Type | Box |
| Quick-Start Nose | Yes |
| SAE or Metric | SAE |
| Shoulder Length (In) | 0.625 in |
| Style | Serrated Stud |
| Thread Diameter | 9/16 |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Thread Length (In) | 1.476 in |
| Thread Size | 9/16-18 in |
| Threads Per Inch | 18 |
| Under Head Length | 2.44 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1990 - 1997 | Ford F-Super Duty | 4 X 2 |
| 1990 - 1997 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 1990 - 1997 | Ford F-53 Motorhome Chassis | 4 X 2 |
| 1975 - 1997 | Ford F-350 | RWD |
| 1997 - 1997 | Ford F-250 HD | RWD |
| 1986 - 1996 | Ford F-250 | RWD |
| 1996 - 1999 | Ford Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2003 | Ford E-550 Super Duty | 4 X 2 |
| 2002 - 2002 | Ford E-550 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2007 | Ford E-450 Super Duty | 4 X 2 |
| 2000 - 2002 | Ford E-450 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 1999 - 2007 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 1977 - 2002 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1975 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |
| 2003 - 2005 | Ford E-350 Club Wagon | RWD |
| 1986 - 1991 | Ford E-250 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1986 - 2002 | Ford E-250 Econoline | RWD |
| 2003 - 2007 | Ford E-250 | RWD |
| 2007 - 2007 | Ford E-150 | RWD |