
Dorman - AutogradeWheel Lug Stud
Part #: DOR-610-287 $30.17
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Lug Stud
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Silver |
| Head Diameter | 0.845 in |
| Knurl Diameter (In) | 0.671 in |
| Material | Steel |
| Package Contents | 10 Studs |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging Type | Box |
| Quick-Start Nose | No |
| SAE or Metric | SAE |
| Shoulder Length (In) | 0.781 in |
| Style | Serrated Stud |
| Thread Diameter | 1/2 in |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Thread Length (In) | 0.941 in |
| Thread Size | 1/2-20 |
| Threads Per Inch | 20 |
| Under Head Length | 1.79 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2003 | Dodge Ram 3500 Van | RWD |
| 1999 - 2003 | Dodge Ram 2500 Van | RWD |
| 1999 - 2003 | Dodge Ram 1500 Van | RWD |
| 1994 - 2001 | Dodge Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 1998 - 1998 | Dodge B3500 | RWD |
| 1995 - 1998 | Dodge B2500 | RWD |
| 1994 - 1994 | Dodge B250 | RWD |
| 1998 - 1998 | Dodge B1500 | RWD |