
Dorman - AutogradeWheel Lug Nut
Part #: DOR-611-201 $17.43
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Lug Nut
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Chrome |
| Grade Type | Regular |
| Hex Size | 19 mm |
| Material | Steel |
| Open End Design | No |
| Overall Length | 1.161 in |
| Package Contents | 10 Wheel Lug Nuts |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging Type | Box |
| SAE or Metric | Metric |
| Seat Style | Radius |
| Thread Diameter | M12 |
| Thread Direction | Clockwise |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M12-1.50 |
| Thread Type | Fine |
| Washers Included | No |
| Wheel Nut Style | Acorn |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2003 | Acura TL | FWD |
| 2007 - 2025 | Acura RDX | FWD, AWD |
| 2001 - 2016 | Acura MDX | FWD, AWD |
| 2013 - 2022 | Acura ILX | FWD |
| 2001 - 2003 | Acura CL | FWD |
| 2025 - 2025 | Acura ADX | FWD, AWD |
| 2003 - 2008 | Honda Pilot | FWD, AWD |
| 1995 - 2004 | Honda Odyssey | FWD |
| 2019 - 2022 | Honda Insight | FWD |
| 2019 - 2026 | Honda HR-V | FWD, AWD |
| 2015 - 2022 | Honda CR-V | FWD, AWD |
| 2012 - 2025 | Honda Civic | FWD |
| 1998 - 2025 | Honda Accord | FWD |