
MOOG Chassis ProductsSuspension Stabilizer Bar Bushing Kit
Part #: MOO-K201304 $25.83
Login for personalized shopping
Description & Specs
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality natural rubber material for durability and ride performance
- EXTENDED SERVICE LIFE -- Less prone to splitting, discoloring or cracking with age for long life
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
- COMPREHENSIVE COVERAGE -- Available for foreign and domestic nameplates
Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 2 |
| Height | 2.490in |
| Inside Diameter | 1.417in |
| Material | Rubber |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.654in |
| Part Description | Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2020 | Infiniti QX60 | FWD, AWD |
| 2013 - 2013 | Infiniti JX35 | FWD, AWD |
| 2013 - 2020 | Nissan Pathfinder | FWD, AWD, 4WD |
| 2009 - 2019 | Nissan Maxima | FWD |