
MOOG Chassis ProductsSuspension Stabilizer Bar Bushing Kit
Part #: MOO-K200317 $25.01
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality thermoplastic material for durability and ride performance
- EXTENDED SERVICE LIFE -- Less prone to splitting, discoloring or cracking with age for long life
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
- COMPREHENSIVE COVERAGE -- Available for foreign and domestic nameplates
Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bar Diameter | 0.630in |
| Bushing Quantity | 2 |
| Height | 1.740in |
| Inside Diameter | 0.630in |
| Length | 1.400in |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.410in |
| Part Description | Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2004 | Buick Regal | FWD |
| 2005 - 2009 | Buick LaCrosse | FWD |
| 1999 - 2005 | Buick Century | FWD |
| 2000 - 2007 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 2014 - 2016 | Chevrolet Impala Limited | FWD |
| 2000 - 2013 | Chevrolet Impala | FWD |
| 1998 - 2002 | Oldsmobile Intrigue | FWD |
| 1997 - 2008 | Pontiac Grand Prix | FWD |