
MOOG Chassis ProductsSuspension Stabilizer Bar Bushing Kit
Part #: MOO-K200209 $17.77
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality thermoplastic material for durability and ride performance
- EXTENDED SERVICE LIFE -- Less prone to splitting, discoloring or cracking with age for long life
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
- COMPREHENSIVE COVERAGE -- Available for foreign and domestic nameplates
Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bar Diameter | 0.540in |
| Base to Centerline Height | 0.810in/31.9mm |
| Bushing Quantity | 2 |
| Inside Diameter | 0.540in |
| Length | 1.640in |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.350in |
| Part Description | Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2012 | Dodge Caliber | FWD, AWD |
| 2008 - 2014 | Jeep Patriot | FWD, 4WD |
| 2007 - 2011 | Jeep Compass | FWD, 4WD |