
MOOG Chassis ProductsSuspension Stabilizer Bar Bushing Kit
Part #: MOO-K200173 $19.21
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality thermoplastic material for durability and ride performance
- EXTENDED SERVICE LIFE -- Less prone to splitting, discoloring or cracking with age for long life
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
- COMPREHENSIVE COVERAGE -- Available for foreign and domestic nameplates
Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bar Diameter | 1.140in |
| Bushing Quantity | 2 |
| Height | 1.960in |
| Inside Diameter | 1.140in |
| Length | 1.650in |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outside Diameter | 1.510in |
| Part Description | Suspension Stabilizer Bar Bushing Kit |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2011 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2004 - 2011 | GMC Canyon | RWD, 4WD |
| 2006 - 2006 | Isuzu i-350 | 4WD |
| 2006 - 2006 | Isuzu i-280 | RWD |