
Dorman - OE SolutionsSuspension Control Arm
Part #: DOR-520-410 $96.91
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Included | No |
| Ball Joint Installed | No |
| Ball Joint Mounting Type | Welded |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Inside Diameter | 14.3 mm |
| Bushing Length | 92 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushing Outside Diameter | 39.6 mm mm |
| Bushings Included | Yes |
| Color | Black |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Type | Casting/Forged |
| End 2 Type | Press In |
| Finish | Powder Coated |
| Grade Type | Regular |
| Grease Fitting Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1986 - 1989 | Toyota Celica | FWD, AWD, RWD |