
Dorman - OE SolutionsSuspension Control Arm
Part #: DOR-520-046 $119.71
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Included | No |
| Ball Joint Installed | No |
| Ball Joint Mounting Type | Bolt In |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Inside Diameter | 12.2 mm |
| Bushing Length | 44.9 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushing Outside Diameter | 43.1 mm |
| Bushings Included | Yes |
| Color | Black |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Type | Stamped |
| End 2 Type | Bushing |
| Finish | Powder Coated |
| Grade Type | Regular |
| Grease Fitting Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2013 - 2019 | Ford Escape | FWD, AWD |