
MOOG Chassis ProductsSuspension Control Arm Bushing Kit
Part #: MOO-K200122 $48.56
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality elastomer compounds for durability and ride performance
- OE-STYLE DESIGN -- Engineered to match or exceed OE requirements
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
Suspension Control Arm Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 0.640in |
| Length | 2.720in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Type | Press In |
| Outside Diameter | 2.080in |
| Part Description | Suspension Control Arm Bushing Kit |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1993 - 1998 | Toyota T100 | 4WD |
| 1989 - 1995 | Toyota Pickup | 4WD |
| 1989 - 1995 | Toyota 4Runner | RWD, 4WD |