
MOOG Chassis ProductsSuspension Control Arm Bushing Kit
Part #: MOO-K200113 $43.89
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality elastomer compounds for durability and ride performance
- OE-STYLE DESIGN -- Engineered to match or exceed OE requirements
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
Suspension Control Arm Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 2 |
| Dust Boot Included | No |
| Inside Diameter | 0.490in |
| Length | 2.000in |
| Material | Steel Clad Rubber |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Type | Press In |
| Outside Diameter | 1.810in |
| Part Description | Suspension Control Arm Bushing Kit |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2010 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD |
| 2006 - 2010 | Jeep Commander | RWD, 4WD |