
Mevotech Original GradeSuspension Control Arm Bushing Kit
Part #: GK200200 $16.74
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- HIGH DURABILITY: Manufactured with high grade natural rubber construction for maximum strength and durability.
- PRECISION ENGINEERED: Designed to match the fit and performance of original components.
Suspension Control Arm Bushing Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Color | Silver |
| Inside Diameter | 0.56in |
| Length | 1.97in |
| Material | Natural Rubber |
| Outside Diameter | 1.91in |
| Thickness | 0.67in |
| Width | 4.85in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2010 | Chrysler 300 | AWD |
| 2005 - 2008 | Dodge Magnum | AWD |
| 2007 - 2010 | Dodge Charger | AWD |