
DelphiSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: TC787 $78.51
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Stud Length | 15.5mm |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Ball Joint Thread Diameter | 12.0mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Control Arm Construction | Stamped |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Maximum Length | 466.1mm |
| Control Arm Maximum Width | 156.0mm |
| Grade Type | Standard |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pre-Greased | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2005 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 1999 - 2006 | Volkswagen Golf | FWD |
| 1998 - 2010 | Volkswagen Beetle | FWD |