
DelphiSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: TC3962 $123.50
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Mounting Type | Bolt In |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Ball Joint Thread Diameter | 12.0mm |
| Boot Material | Choloroprene Rubber (CR) |
| Bushing Inside Diameter | 12.2mm |
| Bushing Length | 57.0 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Construction | Stamped |
| Control Arm Material | Steel |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Pre-Greased | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2014 | Subaru Outback | AWD |
| 2010 - 2014 | Subaru Legacy | AWD |