
DelphiSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: TC3311 $144.75
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Mounting Type | Bolt In |
| Ball Joint Stud Length | 18.0mm |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Ball Joint Thread Diameter | 12.0mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Control Arm Construction | Stamped |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Maximum Length | 382.4mm |
| Control Arm Maximum Width | 114.2mm |
| Grade Type | Standard |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pre-Greased | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2017 - 2018 | Volkswagen Tiguan Limited | FWD, AWD |
| 2010 - 2017 | Volkswagen Tiguan | FWD, AWD |
| 2011 - 2017 | Volkswagen CC | FWD, AWD |