
Dorman - OE SolutionsSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: DOR-528-281 $171.51
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Mounting Type | Bolt In |
| Ball Joint Stud Length | 15 mm |
| Ball Joint Stud Type | Pinch |
| Bushing Material | Steel |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Control Arm Construction | Boxed |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Maximum Length | 360 mm |
| Control Arm Maximum Width | 256.5 mm |
| Control Arm Type | Boxed |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2023 | Ford Transit Connect | FWD |
| 2012 - 2018 | Ford Focus | FWD |