
Dorman - OE SolutionsSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: DOR-522-853 $163.87
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Stud Type | Pinch |
| Ball Joint Thread Diameter | 14 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Control Arm Material | Aluminum |
| Control Arm Maximum Length | 237 mm |
| Control Arm Maximum Width | 288.5 mm |
| Control Arm Type | Casting/Forged |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2017 | Infiniti QX70 | AWD, RWD |
| 2009 - 2013 | Infiniti FX50 | AWD |
| 2013 - 2013 | Infiniti FX37 | AWD, RWD |
| 2009 - 2012 | Infiniti FX35 | AWD, RWD |