
Dorman - OE SolutionsSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: DOR-520-037 $137.98
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Mounting Type | Machined |
| Ball Joint Stud Length | 15.2 mm |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Ball Joint Thread Diameter | 12 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Maximum Length | 264 mm |
| Control Arm Maximum Width | 178 mm |
| Control Arm Type | Casting/Forged |
| Grade Type | Standard |
| Grease Fitting Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2008 | Chrysler 300 | RWD |
| 2005 - 2008 | Dodge Magnum | RWD |
| 2006 - 2008 | Dodge Charger | RWD |