
Dorman - OE SolutionsSuspension Control Arm and Ball Joint Assembly
Part #: DOR-520-035 $71.02
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Mounting Type | Press In |
| Ball Joint Stud Length | 17.7 mm |
| Ball Joint Stud Type | Pinch |
| Ball Joint Thread Diameter | 18 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Control Arm Construction | Stamped |
| Control Arm Material | Steel |
| Control Arm Maximum Length | 308 mm |
| Control Arm Maximum Width | 233.5 mm |
| Control Arm Type | Stamped |
| Grade Type | Standard |
| Grease Fitting Included | No |