
DelphiSuspension Ball Joint
Part #: TC3062 $78.47
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Ball Joint
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Assembly | Yes |
| Castle Nut Incl | Yes |
| Color | Gray |
| Cotter Pin Hole | Yes |
| Cotter Pin Included | Yes |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Choloroprene Rubber (CR) |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Height | 100.4 mm |
| Material | Steel |
| Maximum Outside Dia | 60.5 mm |
| Mount Plate Incl. | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hole Quantity | 0 |
| Nuts Included | Yes |
| Stud Tapered End 1 Dia | 16.7mm |
| Stud Tapered End 2 Dia | 20.0mm |
| Stud Thread Diameter | 16.0 mm |
| Stud Thread Length | 19.8 mm |
| Stud Thread Pitch | 1.5 mm |
| Stud Type | Threaded |
| Suspension Grade Type | Standard |
| Tapered Stud | Yes |
| Washers Included | No |
| Width | 60.5 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2017 | Lexus IS350 | AWD, RWD |
| 2006 - 2015 | Lexus IS250 | AWD, RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus IS200t | RWD |
| 2008 - 2014 | Lexus IS F | RWD |
| 2008 - 2011 | Lexus GS460 | RWD |
| 2007 - 2011 | Lexus GS450h | RWD |
| 2006 - 2007 | Lexus GS430 | RWD |
| 2007 - 2011 | Lexus GS350 | AWD, RWD |
| 2006 - 2006 | Lexus GS300 | RWD |