
DelphiSuspension Ball Joint
Part #: TC2559 $53.79
Login for personalized shopping
Description & Specs
Suspension Ball Joint
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Ball Joint Assembly | Yes |
| Bushings Included | No |
| Castle Nut Incl | Yes |
| Color | Black |
| Cotter Pin Hole | Yes |
| Cotter Pin Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes | 125.0mm |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Choloroprene Rubber (CR) |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Height | 100.1 mm |
| Length | 231.0 mm |
| Material | Steel |
| Maximum Outside Dia | 55.0 mm |
| Mount Plate Incl. | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Mounting Type | Bolt On |
| Nuts Included | Yes |
| Stud Tapered End 1 Dia | 13.9mm |
| Stud Tapered End 2 Dia | 15.0mm |
| Stud Thread Diameter | 12.0 mm |
| Stud Thread Length | 20.5 mm |
| Stud Thread Pitch | 1.25 mm |
| Stud Type | Threaded |
| Suspension Grade Type | Standard |
| Tapered Stud | Yes |
| Washers Included | No |
| Width | 55.0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2018 | Lexus ES350 | FWD |
| 2013 - 2018 | Lexus ES300h | FWD |
| 2007 - 2017 | Toyota Camry | FWD |
| 2005 - 2018 | Toyota Avalon | FWD |