
MOOG Chassis ProductsCoil Spring Set
Part #: MOO-CC81067 $376.50
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Load tested
- Easy to install
- Provides like-new steering
- Designed to lower stresses for longer service life
- Worn or sagging coil springs can cause premature tire wear due to vehicle misalignment
Coil Spring Set
| Name | Specs |
|---|---|
| Bar Diameter | 0.765in |
| End 1 Type | Squared |
| End 2 Type | Tangential |
| Free Height | 13.68in |
| Front Spring Compressed Length | 5.871in |
| Front Spring Outside Diameter | 6.180in |
| Front Spring Relaxed Length | 13.68in |
| Installation Height | 5.871in |
| Part Description | Coil Spring Set |
| Rear Spring Compressed Length | 5.871in |
| Rear Spring Outside Diameter | 6.180in |
| Rear Spring Relaxed Length | 13.68in |
| Spring Color | Black |
| Spring Type | Variable Rate |
| Wire Diameter | 0.765in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2010 | Honda Odyssey | FWD |