
MOOG Chassis ProductsCoil Spring Set
Part #: MOO-81057 $180.93
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Load tested
- Easy to install
- Provides like-new steering
- Designed to lower stresses for longer service life
- Worn or sagging coil springs can cause premature tire wear due to vehicle misalignment
Coil Spring Set
| Name | Specs |
|---|---|
| Front Spring Compressed Length | 2.62in |
| Front Spring Outside Diameter | 7.240in |
| Front Spring Relaxed Length | 11.10in/282.02mm |
| Part Description | Coil Spring Set |
| Rear Spring Compressed Length | 2.62in |
| Rear Spring Outside Diameter | 7.240in |
| Rear Spring Relaxed Length | 11.10in/282.02mm |
| Spring Color | Black |
| Wire Diameter | 0.63in/15.88mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2002 - 2007 | Jeep Liberty | RWD, 4WD |