
MOOG Chassis ProductsCoil Spring Set
Part #: MOO-81008 $503.31
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Load tested
- Easy to install
- Provides like-new steering
- Designed to lower stresses for longer service life
- Worn or sagging coil springs can cause premature tire wear due to vehicle misalignment
Coil Spring Set
| Name | Specs |
|---|---|
| Front Spring Compressed Length | 14.00in/355.60mm |
| Front Spring Outside Diameter | 6.070in |
| Front Spring Relaxed Length | 16.65in/423.10mm |
| Part Description | Coil Spring Set |
| Rear Spring Compressed Length | 14.00in/355.60mm |
| Rear Spring Outside Diameter | 6.070in |
| Rear Spring Relaxed Length | 16.65in/423.10mm |
| Spring Color | Black |
| Wire Diameter | 1.03in/26.20mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2016 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 2003 - 2016 | Chevrolet Express 2500 | AWD, RWD |
| 2003 - 2016 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 2003 - 2016 | GMC Savana 2500 | AWD, RWD |