
MOOG Chassis ProductsCoil Spring Set
Part #: MOO-81003 $113.49
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Load tested
- Easy to install
- Provides like-new steering
- Designed to lower stresses for longer service life
- Worn or sagging coil springs can cause premature tire wear due to vehicle misalignment
Coil Spring Set
| Name | Specs |
|---|---|
| Front Spring Compressed Length | 9.00in/228.60mm |
| Front Spring Outside Diameter | 4.270in |
| Front Spring Relaxed Length | 13.49in/342.65mm |
| Part Description | Coil Spring Set |
| Rear Spring Compressed Length | 9.00in/228.60mm |
| Rear Spring Outside Diameter | 4.270in |
| Rear Spring Relaxed Length | 13.49in/342.65mm |
| Spring Color | Black |
| Wire Diameter | 0.45in/11.50mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2011 | Ford Focus | FWD |
| 2004 - 2013 | Mazda 3 | FWD |