
Mevotech Original GradeSuspension Control Arm Bushing
Part #: GK200053 $15.08
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- HIGH DURABILITY: Manufactured with high grade natural rubber construction for maximum strength and durability.
- PRECISION ENGINEERED: Designed to match the fit and performance of original components.
Suspension Control Arm Bushing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushing Quantity | 1 |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 0.56in |
| Length | 2.485in |
| Material | Natural Rubber |
| Mounting Type | Press In |
| Outside Diameter | 1.67in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2002 - 2006 | Acura RSX | FWD |
| 2005 - 2010 | Honda Element | FWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Honda CR-V | FWD, 4WD |
| 2001 - 2005 | Honda Civic | FWD |